POMÓŻMY BIAŁORUSINOM

Proszę sobie wyobrazić: uczysz się, pracujesz, zarabiasz na życie, masz praktycznie wszystko i nagle przez swoją aktywną pozycję społeczną i życiową musisz opuścić swój kraj, musisz zaczynać od zera, musisz swoje życie zorganizować inaczej. Dla niektórych taki wyjazd, to jest duża odwaga. Dużo osób za swoją aktywną pozycję życiową, zmuszeni zostali opuścić swój kraj. Wyjechali, bo w swoim kraju zostali pozbawieni pracy oraz są ścigani przez władzę.

Nasza Fundacja Zachód Wschód Wsparcie od sierpnia pomaga takim osobom z Białorusi. Obecnie do nas się zwróciło wiele osób, pod swoją opieką mamy ponad 153 osoby, którzy teraz, na dzień dzisiejszy potrzebują wsparcia.

Dotychczas samodzielnie z własnych środków zrobiliśmy:

  • Zorganizowaliśmy bezpłatne kursy języka polskiego dla tych, którzy dopiero przyjechali do Polski mając wizy humanitarne i uczą się jeżyka od podstaw. Ale mamy bardzo dużo chętnych, na dzień dzisiejszy jest potrzeba jeszcze w zorganizowaniu co najmniej kilku grup dodatkowych.
  • Od kilku miesięcy aktywnie pomagamy Białorusinom, którzy przyjechali tutaj, mając wizę humanitarną. Te osoby nie mogą legalnie pracować, a swoje oszczędności, które miały jeszcze z Białorusi, po prostu „przejadły”. Nie mają za co opłacić wynajęty pokój, niektórzy z nich, nie mają za co kupić nawet jedzenia, zwykłe codzienne wydatki dla nich okazały się luksusem. Czekają na decyzję od rządu RP, który ma pozwolić na zatrudnienie Białorusinów z takimi wizami, ale niestety to trwa, czas mija a codzienne wydatki wprawiają w depresję. 
  • Pomagamy również uchodźcom z Białorusi, którzy są w obozach w Białej Podlaskiej, Grójcu, Białymstoku, Łodzi a także w Warszawie. Sami wozimy niezbędne rzeczy, ubrania, jedzenie. Na prośbę mężczyzn z jednego z obozów zorganizowaliśmy nawet fryzjera.
  • Wiele osób z Białorusi przyjechało całymi rodzinami, z małymi dziećmi, dla których organizujemy dodatkowe zajęcia doszkalające, korepetycje, wyżywienie w szkole.
  • Wiele osób z Białorusi tutaj w Polsce nie może skorzystać z konsultacji specjalistów medycznych, ponieważ mają podstawowe ubezpieczenie lub wcale go nie mają. Pomagamy w zorganizowaniu konsultacji medycznych (niestety większość większość), kupieniu niezbędnych leków, a także masek, rękawiczek i płynów dezynfekujących.
  • Aktywnie szukamy mieszkań socjalnych, ale biurokracja, niestety, zmusza nas czekać na odpowiedzi długie tygodnie…

Naszych własnych środków brakuje, dlatego zwracamy się do wszystkich, którzy nie są obojętni i chcą pomóc Białorusinom tutaj w Polsce. Jesteśmy zorganizowani, mobilni, z nami pracuje cały sztab ludzi – wolontariuszy, możemy pomóc wielu Białorusinom z całej Polski, którzy okazali się na granicy swojego życia.

Prosimy o wsparcie finansowe dzięki któremu nasze działania będą bardziej skuteczne i bardziej owocne. 

Wierzymy, że w życiu działa zasada bumerangu – na pewno Wasza pomoc stokrotnie wróci do was!

Цели фонда

Создать максимально комфортные условия
для эмиграции граждан стран СНГ (Беларуси) в РП

Оказать максимальную и всестороннюю помощь для интеграции граждан стран СНГ в Польское общество

Поддержка стремлений эмигрантов к укреплению своего социально экономического положения в Польше

Знакомство европейцев с историей и культурой стран СНГ (Беларуси)

Действия в пользу белорусского культурного наследия
за рубежом

Защита прав белорусского
национального меньшинства

Наши проекты

ГДЕ МЫ НАХОДИМСЯ